105 rocznica budowy Szpitala w Nysie



Decyzję o wybudowaniu nowego szpitala podjęto w 1901 roku. W dniu 2 grudnia 1908 roku wmurowano kamień węgielny i dokument erekcyjny pod budowę nowego szpitala. Szpital był własnością miasta, a w dniu poświęcenia 2 maja 1910 roku został przekazany pod zarząd Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
W Szpitalu Miejskim w Nysie siostry elżbietanki pracują do dnia dzisiejszego.
W dniu 28 września 2009 roku, w pobliżu Szpitala Miejskiego z 1910 roku wmurowano akt erekcyjny pod jego rozbudowę. Po roku i siedmiu miesiącach nowy budynek został oddany do użytku. Szpital nosi nazwę Szpitala Powiatowego im. bł. Marii Luizy Merkert. Nowy budynek Zakładu Opieki Zdrowotnej otwarto i poświęcono w dniu 26 kwietnia 2011 roku.

Uroczystość prowadzili Stanisław Rogulski i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.


Spotkanie ubogaciły występy Marii Ruszeckiej i Magdaleny Rębisz.





Lądowisko dla helikopterów sanitarnych, czynne całodobowo, jest jednym z ogniw Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a zarazem podwyższa rangę jakości świadczonych usług medycznych szpitala.


Nyski ZOZ to obecnie 800 pracowników, 100 lekarzy i 400 pielęgniarek pracujących na 17 oddziałach. Szpital przyjmuje ponad 20 tysięcy pacjentów rocznie.

W czasie uroczystości Starosta Nyski Adam Fujarczuk i Dyrektor ZOZ Nysa Norbert Krajczy wręczyli honorowe wyróżnienia "Przyjaciel Szpitala w Nysie" darczyńcom:

Pan Piotr Burski Prezes Banku Spółdzielczego w Otmuchowie- wielokrotnie przekazywał środki m.in. na remont Oddziału Obserwacyno - Zakaźnego oraz środki na sprzęt medyczny i wyposażenie gabinetów dla oddziałów niezabiegowych.

Wyróżnienie przekazane dla Pana Adama Górala Prezesa ASSECO Poland S.A., który współpracuje od wielu lat z nyskim szpitalem, zabezpiecza logistycznie wszelkie programy informatyczne.

Pan Filip Nowak Dyrektor Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia współpracował wielokrotnie z nyskim szpitalem w zakresie akcji promocji zdrowia. Był jednym z inicjatorów rozwoju Kardiologii Inwazyjnej na terenie powiatu nyskiego oraz endoskopii w profilaktyce nowotworowej.

Pan Tadeusz Pawlik Prezes Biura Urbanistyczno - Architektonicznego "Arplan" - zaprojektował jako pierwszy w kraju płytę lądowiska wyniesionego na dachu szpitala. Był również projektantem rozbudowy szpitala w 2009 roku.


Pan prof. Jan Szczegielniak Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizykoterapii Politechniki Opolskiej - poprzez swoją działalność naukową i wychowawczą wykształcił kadrę fizykoterapeutów, pracujących nie tylko w nyskim szpitalu ale również w szpitalu w Głuchołazach. Obecna współpraca z nyskim szpitalem ma zaowocować utworzeniem kierunku fizykoterapii w Nysie, ma to znaczenie dla rozwijającej się kardiologii inwazyjnej oraz oddziału udarowego.

Dyrekcji nyskiego ZOZ i pracownikom za codzienną, sumienną pracę na rzecz drugiego człowieka podziękował Starosta Nyski Adam Fujarczuk.


Kwiaty z rąk Starosty Nyskiego odebrała Dyrektor ds. Ekonomicznych Barbara Chrzanowska.

Słowa uznania dla powiatowej służby zdrowia przekazała Burmistrz Nysy Jolanta Barska.

Gości bawili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Tadeusz Drozda, który rozweselił publiczność radosnymi anegdotami i znanymi przebojami.




Miłym zaskoczeniem był występ grupy muzycznej "Liść" - zespołu dr Janusza Jaskota.



Edyta Bednarska-Kolbiarz